Stüdyo SHAFT’tan Fate/Extra Last Encore Anime Serisi Ocak’ta Yayına Başlıyor

Stüdyo SHAFT’tan Fate/Extra Last Encore Anime Serisi Ocak’ta Yayına Başlıyor

0
PAYLAŞ

Madoka Magica ve Bakemonogatari’nin kadrosundan yeni bir Fate serisi uyarlanıyor! Fate/Extra Last Encore adlı yeni anime serisi hakkındaki tüm bilgiler ile TYPE-MOON’un Fate/Extra dünyasında geçen oyunların ve mangaların animeyle bağlantıları detaylı yazımızda.

TYPE-MOON’un dev Fate evreninin alternatif bir parçası olan Fate/Extra rol yapma oyunlarından uyarlanacak olan Fate/Extra Last Encore anime serisi 27 Ocak’ta yayına başlıyor.

Madoka Magica, Monogatari serileri, Sayonara Zetsubou Sensei, Hidamari Sketch gibi son derece popüler yapımlarıyla tanınan SHAFT animasyon stüdyosu tarafından yapılacak Fate/Extra Last Encore’un baş yönetmeni, tüm bu serilerin de yönetmenliğini yapan Akiyuki Shinbo olacak. SHAFT ve Akiyuki Shinbo, “Fate/Extra CCC” oyununun açılış videosunu da birlikte yapmıştı.

Yukihiro Miyamoto (Madoka Magica, Arakawa Under the Bridge) ise seri yönetmeni olarak geçiyor. Karakter tasarımcısı Masaaki Takiyama (Tokyo ESP, Haiyore! Nyaruko-san), Wada Aruko’nun oyundaki tasarımlarını animeye uyarlayacak. Animenin senaryosu gene Type-Moon’dan Kinoko Nasu tarafından hazırlanıyor. Satoru Kousaki (Bakemonogatari, The Melancholy of Haruhi Suzumiya) ise serinin müziklerini yapıyor.

Fate/Extra oyununun hikayesi:

“Fate/stay night evreniyle aynı olayları paylaşan Fate/Extra’nın tarihinde yaşanan bir fark, onun FSN evreninden kopmasına sebep olmuştur: 1970’lerde yaşanan “bir kaza” sonucu tüm dünyadaki mananın azalmaya başlaması, Extra’nın dünyasını başka bir evrene ayırır. Burada 2030’lu yıllara gelindiğinde dünyadaki mana artık tamamen yok olmuştur.
Moon Cell isimli yapay bir ortamın içinde yer alan kurgusal Tsukumihara Akademisi’nde, Serial Phantasm (SE.RA.PH) sisteminin Servant çağırabilmesi kullanılarak kopya bir Holy Grail War düzenlenir.
Oyunun ana karakteri Hakuno Kishinami* bu yapay dünyada uyandığında geçmişini hatırlamamaktadır, ancak hayatta kalabilmek için yanındaki gizemli Servant ile birlikte savaşması gerekecektir.”

*Hakuno Kishinami, oyunun başında kız veya erkek olarak seçilebiliyor. İkisinin de kendilerine ait açılış klipleri var. Animenin tanıtım klibinde karakterin iki versiyonu birden görülmesine rağmen, karakter posterlerinde şimdiye kadar sadece erkek versiyonu gördük.

Oyun boyunca bilinen Fate karakterlerini gördüğümüz gibi, birçok yeni karakter de hikayeye dahil olur. Yapılan seçimlere göre savaşılan masterlar ve servant karakterleri değişiklik gösterir.

Animenin oyundaki konuya göre gidip gitmeyeceğini henüz bilmiyoruz.

Animedeki hikayenin “servant” karakterlerinin tanıtım reklamları, şu an yayına devam eden ve artık finale yaklaşan Fate/Apocrypha‘nın iki haftada bir bölüm sonlarınada gösteriliyor ve ardından animenin resmi sitesine ekleniyor. Şimdiye kadar 4 karakterin fragmanı yayınlandı.

Animenin Kısa Fragmanları:

Animenin Karakter Fragmanları:

Rider (Seslendirme: Urara Takano)

Archer (Seslendirme: Kousuke Toriumi)

Caster (Seslendirme: Ai Nonaka)

Berserker (Seslendirme: Kunihiko Yasui)

Saber (Seslendirme: Sakura Tange) ve Hakuno Kishinami (Seslendirme: Atsushi Abe) karakterlerinin tanıtımları henüz yayınlanmadı.

fateextralastencore04

Fate/Extra, Fate/Extra CCC ve Fate/Extella Oyunları

İlk olarak Japonya’da 2010’da PSP oyunu olarak piyasaya çıkan Fate/Extra, lisanslanarak 2011’de Amerika’da çıktı. Extra’nın hikayesinin alternatif bir rotası olan Fate/Extra CCC, 2013’te Japonya’da çıkmasına ve oldukça popüler olmasına rağmen lisanslanmadı.

TYPE-MOON ortaklığıyla Imageepoch tarafından geliştirilen oyunun senaryosunu TYPE-MOON ekibinden Kinoko Nasu yazmış, karakter tasarımlarını ve süpervizörlüğünü ise Takashi Takeuchi yapmıştı. Ayrıca karakter tasarımları ve illüstrasyonlar daha sonra bir çok Fate projesinde çalışan Wada Arco (Wada Aruko) tarafından yapılmış; silah ve “Noble Phantasm” tasarımları Huke (Black Rock Shooter, Steins;Gate) tarafından hazırlanmıştı.

CCC’nin açılış videosu anime serisi üzerinde çalışan Shaft animasyon stüdyosu tarafından yapılmış ve Akiyuki Shinbo tarafından yönetilmişti.

Fate/Extra dünyası içinde geçen Fate/Extella (lokalize edilmiş adıyla Fate/Extella: The Umbral Star) oyunu ise Marvelous tarafından geliştirilerek PlayStation 4, PlayStation Vita, PC ve Nintendo Switch için Japonya’da 2016’da, Amerika’da 2017 yılı içinde piyasaya çıktı.

fateextella

Extella’nın bu sene içinde Fate/Extella Link adlı bir de devam oyunu duyuruldu.

Oyunların Manga Uyarlamaları

Şimdiye kadar onlarca manga serisine uyarlanan Fate evreni hikayeleri içinde tabii ki Fate/Extra’nın da manga adaptasyonları bulunuyor:

  • İlk Fate/Extra oyununun aynı adlı manga uyarlaması 2011 yılında mangaka Robina tarafından Comptiq dergisinde yayınlanmaya başladı. 2014 yılında sona eren manga 6 ciltte toplandı.
    fateextramanga01
  • Extra’nın mangasından sonra Robina, Fate/Extra CCC oyununun manga uyarlamasına da aynı dergide devam etti. 2015 yılında yayınlanmaya başlayan manga şimdiye kadar 2 ciltte toplandı ve devam ediyor.
    fateextracccmanga01
  • Extra CCC oyunundaki popüler Caster karakterine odaklanan manga serisi Fate/Extra CCC Fox Tail, Seijin Takenoko tarafından 2013 yılında yayınlanmaya başladı. Japonya’daki Comp Ace dergisinde halen yayına devam eden manga serisi şu ana kadar 6 ciltte toplanmış durumda. Manga, CCC oyunundan kesilen arkaplan konularını da ele alıyor.
    fateextracccfoxtailmanga01

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK