One Piece’in 20. Yıldönümü İçin Düzenlenen Tüm Etkinliklerinin Listesi ve Japonya’da One...

One Piece’in 20. Yıldönümü İçin Düzenlenen Tüm Etkinliklerinin Listesi ve Japonya’da One Piece Günü İlan Edilmesi

0
PAYLAŞ

One Piece’in 20. yıldönümü için onlarca sürpriz hazırlandı.

Eiichiro Oda’nın fantastik serisi One Piece, bu yıl tam 20. yaşını kutluyor. 2015’te Guinness Dünya Rekorları’na da giren serinin yıldönümü sergiler, yeni yan hikayeler, romanlar, özel bölümler, oyunlar, hayran etkinlikleri, sektördeki isimlerden özel illüstrasyonlar ve çok daha fazlasıyla kutlanıyor.

Şimdiye kadar duyurulan tüm etkinlikler şu şekilde:

onepiece20yil02

One Piece Günü

Kutlamaların bir parçası olarak 22 Temmuz tarihi, Japonya Yıldönümü Derneği tarafından resmi olarak One Piece Günü ilan edildi. Tarih, derneğin resmi sayfasında da artık yer alıyor.

22 Temmuz, One Piece’in Shueisha’nın haftalık Shounen Jump dergisinde yayına başladığı tarih. Dergi 19 Temmuz 1997’de Japonya’nın bazı bölgelerinde dağıtıma çıkmış ancak derginin kapağında sayının tarihi 22 Temmuz olarak yazdığı için Shueisha bu tarihi yıldönümü olarak kabul ediyor.


onepiece20yil03

28 Shueisha Yayını Kapağı İşgali

One Piece Shueisha’nın 28 farklı dergisinin kapağına yıldönümü adına konuk olacak. Yayınlar şu şekilde: UOMO, Ultra Jump, éclat, Cookie, Grand Jump, Cocohana, Saikyou Jump, The Margaret, Jump Square, Weekly Shonen Jump, Weekly Playboy, Weekly Young Jump, SPUR, Shousetsu Subaru, Subaru, Seventeen, non-no, BAILA, V Jump, Bessatsu Margaret, Margaret, MAQUIA, Marisol, Myojo, MORE, Monthly YOU, LEE ve Ribon.


onepiece20yil04

“Episode of East Blue” Özel Bölüm

Serinin East Blue hikayesinin özetinin anlatılacağı 2 saatlik özel bölüm “One Piece Episode of East Blue: Luffy to 4-nin no Nakama no Daibouken” (The Big Adventure of Luffy and His Four Crewmates), 26 Ağustos’ta ekranlara gelecek. Özel bölümün yeniden yapılan sahneler içereceği ve Grand Line’a girene kadar olan hikayeyi işleyeceği açıklandı. Serinin ilk açılış parçası We Are’ın yıldönümü için hazırlanan özel bir versiyonu da bölümde kullanılacak. Parça Hiroshi Kitadani ve çekilişle seçilen 100 sanatçı tarafından seslendirilecek.

Özel bölümün fragmanı:


onepiece20yil05kapak

One Piece Dergisi, “Novel A” Romanı ve Yan Hikayeler

Shueisha sınırlı bir süre için 3 bölümden oluşacak olan One Piece dergisi basıyor. 20. yılı kutlayan bu özel basımın ilk sayısı 7 Temmuz’da piyasaya çıktı.

İlk sayıda yer alan içeriklerin bir kısmı:

– Yazar Eiichiro Oda ile oldukça uzun bir röportaj,
– Portgas D. Ace’in geçmişinin anlatıldığı kısa hikayenin ilk kısmı (“Novel A”) (Hikaye alternatif evren değil, Oda tarafından denetlenen resmi bir yan hikaye),
– Serinin karakterlerine odaklanan kısa bir yan hikaye (“Straw Hat Crew”),
– Alternatif bir senaryoyu işleyen manga formatında kısa yan hikaye “Luff” (Seri için dönüm noktası olan bir sahneyi yeniden hayal ediyor),
– Luffy, Ace ve Sabo’nun çocukluklarından bir macera anlatan resimli kitap formatında kısa bir hikaye,
– Oda’nın asistanlarından ve konuk sanatçılardan kısa One Piece hikayeleri,
– Her sayıda Ace’in farklı bir sanatçı tarafından çizilen özel illüstrasyonu yer alacak. İlk sayıdaki sanatçı Katsuya Terada,
– Kyoto’da düzenlenecek büyük bir etkinlik duyurusu,
– Karakterler ile müzik, moda, spor, yemek tarifi, el becerisi, gerçek korsan tarihi gibi eğlenceli sayfalar,
– Manganın her yayınlanan cildinde yer alan SBS köşesinin renkli versiyonu “Super SBS”,
– Gelecek ürünlerin ve figürlerin tanıtımları,
– Bazı karakterlerin ilk eskiz çalışmaları,

Ve daha birçok ekstra yer alıyor.

onepiece20yilnovela

Derginin ikinci sayısı 4 Ağustos’ta, son sayısı da 1 Eylül’de piyasaya çıkacak.


onepiece20yil06kyotoevent

Kyoto’da Büyük Bir Etkinlik

7-22 Ekim tarihleri arasında Kyoto’da büyük bir etkinlik düzenlenecek. “One Piece 20th x KYOTO – Kyoto Straw Hat Travel Journal: Country of Wano” olarak adlandırılan Kyoto etkinliği hakkında fazla detay henüz yok ve ilerleyen zamanlarda serinin resmi sitesi üzerinden paylaşılacak. Daha önce Jump Festa etkinliğinde manganın Wano Ülkesi hikayesine 2017’de geçmesinin planlandığı belirtilmişti, dolayısıyla bu konuda gelişmeler bekleniyor.


onepiece20yil07

Haftalık Shonen Jump Özel Sayısı

One Piece’in 872. bölümünün yayınlandığı bu yılın 33. haftalık Shonen Jump sayısı, resmi olarak 17 Temmuz’da piyasaya çıktı.

Yıldönümü sayısı olarak anılan bu sayıda birçok ekstra yer aldı:

– Eiichiro Oda’dan özel bir kapak illüstrasyonu ve kapağın ardından Oda’dan kısa bir mesaj,
– Poster,
– Straw Hat tayfasını ve New World karakterlerini kapsayan shogi temalı ek bir sayfa,
– Okuyucu teşekkür köşesi,
Toriko‘nun yaratıcısı Mitsutoshi Shimabukuro tarafından Eiichiro Oda ile olan anılarını anlattığı kısa bir hikaye,
– Oda’nın süpervizörlüğünde hazırlanan “One Piece Party” yan hikaye mangasını yazan Ei Andou’dan özel bir bölüm,

yer alan ekstralar arasında.


onepiece20yil08

Kod Adı “Dawn” Olan Yeni Bir Oyun

Çeşitli platformlarda onlarca oyuna sahip olan One Piece’in yıldönümü oyunu şimdilik sadece “Dawn” olarak anılıyor. Oyun üzerinde Toei Animation’dan Hiroki Koyama, Shueisha’dan Suguru Sugita, OP oyunları süpervizörü Yuji Tsuzuki, Bandai Namco Entertainment’tan Kouji Nakajima çalışıyor. Oyun hakkındaki detayların ileri bir tarihte paylaşılacağı belirtildi.


onepiece20yil19

“One Piece: Grand Cruise” VR Oyunu

One Piece’in sanal gerçeklik (VR) oyunu, Playstation VR’da çıkmaya hazırlanıyor. Oyunun detayları henüz paylaşılmadı ancak resmi sitesi yayında. Oyunun demosu 22 Temmuz’da Tokyo Kulesi’ndeki etkinlikte (detaylar aşağıda) oynatılmış.


onepiece20yil09

Uluslararası “Hello, One Piece” Sergisi

Uluslararası gezeceği belirtilen “Hello, One Piece” adlı özel sergi öncelikle Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan başlayacak ve Ağustos-Ekim arası sürecek. Diğer lokasyonların ilerleyen tarihlerde duyurulacağı söylendi. Sergi Eiichiro Oda’nın tam katkısıyla düzenleniyor.


onepiece20yil10

Mobil Oyunlarda Etkinlikler

One Piece’in popüler mobil oyunları One Piece: Treasure Cruise, One Piece: Thousand Storm ve One Piece: Grand Collection‘da yıldönümüne özel oyun içi özel etkinlikler düzenleniyor.


onepiece20yil11

One Piece Eğlence Parkında “Tokyo Korsan Festivali”

Tokyo One Piece Kulesi 22 Temmuz’da Tokyo Korsan Festivali etkinliğine başladı. Etkinlikler 22 Temmuz – 3 Eylül tarihleri arasında devam edecek. Etkinliklerde talk showlar, sergiler, kutlamalar, yarışmalar ve eğlence parkının arkasındaki insanlarla ve diğer misafirlerle birlikte yapılacak ziyafetler düzenleniyor.

22 Temmuz günü Tokyo Kulesi işbirliğiyle yapılan tek günlük özel etkinlikte, gecenin sonunda kulenin ışıklarını kapatma seremonisiyle final düzenlendi. Etkinlik canlı yayınlandı.

Parktaki “Straw Hat Tayfası Fotoğraflı Tanışma Etkinliği” ise 22 Temmuz – 30 Temmuz tarihleri arasında devam edecek. Tayfanın dışında Sabo, Law, Bepo, Bon Clay, Buggy gibi popüler yan karakterlerin olacağı günler de etkinlik sayfasında paylaşılıyor.

Parkın uluslararası sitesine ve bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.


onepiece20yil12

Sınırlı Süre İçin Ücretsiz Dijital Manga Ciltleri

4 Ağustos’tan itibaren One Piece’in ilk 60 cildinin dijital versiyonu özel bir Shounen Jump sayfası üzerinden ücretsiz olarak yayınlanacak.


onepiece20yil13

Figuarts ZERO Yıldönümü Figürleri

Bandai’ın Figuarts ZERO figürleri birçok seriden ve tabii ki One Piece’ten de onlarca karakteri içeriyor. Yıldönümü için Straw Hat tayfasından oluşan özel bir set, Ekim-Kasım ayları içinde piyasaya çıkacak. Figürler alternatif yüzler de içerecek.

Figürlerin detaylarını önümüzdeki günlerde paylaşacağız.


onepiece20yil14snow

Sosyal Medyada Ekstralar

Sosyal medya siteleri üzerinden de etkinlikler düzenleniyor.

LINE mesajlaşma uygulamasında Luffy ve Chopper etiketleri yer alıyor. Daha önce de çeşitli One Piece etiket setleri Line’da yer almıştı.

SNOW adlı kamera uygulamasına özel Luffy ve Chopper etiketleri 21 Temmuz’da kullanıma çıkmış (yukarıda).

onepiece20yil14twitter

Twitter ise #ONEPIECE, #ONEPIECE20th, #ワンピース ya da #ワンピース20周年 etiketlerini kullananların tweetlerinde hasır şapka ve yara izi ikonu çıkartıyor.


onepiece20yil15

“Minna no Luffy” Fan Art Etkinliği

Shueisha, herkesten Luffy’nin hayran çizimlerini bekliyor. Gönderilen çizimler arasından 100 tanesinin seçilerek özel bir kapak illüstrasyonu oluşturacağı etkinliğin son teslim tarihi 31 Ağustos. Seçilen işler, kapakta Oda tarafından çizilecek olan bir Luffy çizimiyle birlikte yer alacakmış.


onepiece20yil16

Hollywood Live-Action TV Serisi

Tokyo Kulesi’nde düzenlenen basın toplantısında haftalık Shonen Jump baş editörü Hiroyuki Nakano tarafından yapılan duyuruya göre Tomorrow Studios, yapımcı Marty Adelstein (Prison Break, Teen Wolf, Last Man Standing) ve ITV Studios işbirliğiyle ünlü manganın hikayesini live-action olarak ekranlara taşımaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili detaylı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.


onepiece20yil17

Kabuki Gösterisi Yeniden Oynanacak

One Piece’in Kabuki gösterisi “Super Kabuki II ONE PIECE” 6 Ekim – 25 Kasım tarihleri arasında yeniden sergilenecek. Ekim ayı biletleri 20 Ağustos’ta satışa çıkacak.


onepiece20yil18

Resmi Sitenin Yenilenmesi

Eiichiro Oda resmi sitesi ONEPIECE.com yıldönümü için yenilendi.


Shounen Jump’ın resmi kanalında yayınlanan One Piece 20. yıl videosu:

Geçtiğimiz 20 yıl boyunca onlarca ödül kazanan ve listelerde rekorlar kıran One Piece’in başarılarından sadece bir kısmı şu şekilde:

– 84. cilt itibariyle dünya çapında toplamda 416 milyon kopyasının basılmasıyla birlikte, toplamda en çok manga cildi satışı.
– Aynı seriye tek bir yazar tarafından yayınlanan en çok kopya için Guinness Dünya Rekoru.
– 2008’de düzenlenmeye başlanan Oricon Yıllık Manga Satış sıralamasında dokuz yıl üst üste varlığını sürdürüyor.
– 2009’da manganın tüm 56 cildi birden Oricon’da “Haftanın Top 200 Mangası” listesine girdi.
– Seri Japonya’da toplamda en çok satış yapan manga ve haftalık Shounen Jump’ın en çok satan mangası.

Hikayenin asla bitmeyeceği konusunda okurlar şakayla karışık hemfikir olsa da, Eiichiro Oda uzun zaman önce finali planladığını söylüyor. Geçtiğimiz yılın başında “artık hikayenin %65’inin tamamlandığını” belirtmişti.

Devam edecek etkinliklere yenileri eklendiğinde sizlerle paylaşacağız.

PAYLAŞ
Önceki makaleAttack on Titan Ekstra OAD Bölümü Duyuruldu
Sonraki makaleFairy Tail Mangası Sona Erdi, Yeni Anime Serisi 2018’de Geliyor
Grafik ve web tasarımcısı. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarımı’ndan mezun. Bilge Adam’da grafik ve web tasarımı, Anima Okul’da Dijital İllüstrasyon ve Konsept Tasarımı eğitimlerini tamamladı. Araya birkaç dönem Japonca sıkıştırdı. Geçtiğimiz yıllar içinde online ve basılı çeşitli yayınlarda anime ve manga üzerine yazıları ve röportajları yayınlandı; bunlardan en uzunu Oyungezer’de 6 yıl süren anime köşesi oldu. Anime film gösterimleri ve etkinlikler düzenledi. İçerik editörlüğü yaptı. Şu anda Manganimetr’de yazıyor. Yandan yandan figür koleksiyonu yapar, dizilere sarar, Doctor Who’yu ayrı bir sever, koşturur. Ortaya bir çıkıp bir kaybolabilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK