Khara, Son Evangelion Filminin Yapımında Olduklarını Duyurdu

Khara, Son Evangelion Filminin Yapımında Olduklarını Duyurdu

0
PAYLAŞ

Son Eva filmi 5 yıllık aranın ardından ufukta göründü.

Hideaki Anno’nun Rebuild of Evangelion filmlerinin yapım stüdyosu Studio Khara, yeni Evangelion projesinin prodüksiyonunda olduklarını Twitter hesabından paylaştı.

Khara gönderdiği tweette “Yeni Eva toplantısı. Hevesle prodüksiyonda çalışıyoruz!” diyor.

1995 yapımı orijinal Neon Genesis Evangelion serisinin alternatif yeniden yapımı olan film serisi ilk olarak 2006 yılında duyurulmuştu ve 4 film olarak planlandığı kesinleşmiş durumdaydı. Rebuild of Evangelion adını alan projenin ilk filmi Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone 2007 yılında, ikinci filmi Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance 2009 yılında ve üçüncü filmi Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo 2012 yılında gösterildi ancak geçtiğimiz yıllar boyunca çıkacak son film hakkında büyük bir gelişme duyurulmamıştı.

2012 yılında Studio Khara’nın resmi sitesinde son filmin tarihi 2013 olarak kısa bir süreliğine yazmış olsa da, daha sonra bu tarih kaldırılmıştı. Ardından Japonya’daki iki farklı dergi film için “2015 kış” diye yazmıştı. Ancak 2014’ün Ekim ayında Hideaki Anno, “başka sorumlulukları dolayısıyla” son filmin kesin olmayan bir tarihe ertelendiğini açıklamıştı. Anno’nun bahsettiği sorumlulukların daha sonra Shin Godzilla filmi üzerindeki senaryo ve yönetmenlik çalışmaları olduğu ortaya çıkmıştı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Godzilla’nın basın toplantısında Anno, “hayranlarını çok ama çok uzun bir zamandır beklettiğini ve bunun için çok üzgün olduğunu” belirtmişti. Evengelion’un “kendisinin ruhu” olduğunu ancak “üçüncü filmin ruhunu kazıdığını ve sonrasında artık başka birşey yapamayacak hale geldiğini, bu yüzden Godzilla’da çalışma fırsatının kendisini kurtardığını hissettiğini ve artık Evangelion’a dönmeye hazır olduğunu” da sözlerine eklemişti.

eva02

Hideaki Anno’nun ismi Godzilla ve Evangelion gibi iki büyük başlıkta da geçince, Japonya’da ikisinin “mash-upetkinlikleri düzenlendi. Fikir ise tamamen 2016 yılında Eva ile Godzilla’nın savaşını resmeden bir 1 Nisan şakasından yola çıkmıştı! Fikir beğenilince etkinlikler iki serinin birbirleriyle kesişen çeşitli ürünlerini, figürlerini ve ünlü sanatçılardan görsel çalışmalarını da içermesiyle devam etti. En son Shin Godzilla vs. Evangelion Symphony adı verilen Mart ayındaki konserlerde Masamichi Amano’nun kondüktörlüğünde Tokyo Filarmoni Orkestrası’nın performansıyla film ve anime serisinden parçalar sergilendi.

eva03

Son film bu kadar beklenince ve seri yaptığı referanslarla bilindiğinden, yeni filmle ilgili çıkan her bilgi üzerinde hayranlarının konuşacak bolca zamanı da oldu:

Örneğin Japonca “başlangıç-orta-son” anlamına gelen geleneksel Japon oyunlarındaki “jo-ha-kyuu” konseptini ilk 3 filminin Japonca başlığı olarak kullanan serinin sonuncusu ise müzikte “tekrar” anlamına gelen “:||” sembolünü adında taşıyor (4. film ilk duyurulduğunda adı sadece Shin Evangelion Gekijouban :|| olarak geçmekteydi. Alternatif olarak Evangelion: 3.0+1.0 kullanılmakta. Resmi sitesinde iki başlık da kullanılıyor.). Belki buna bağlı olarak (ya da tamamen alakasız olarak!) ilginçtir ki ilk 3 filmde Evangelion’un resmi katakana yazılışı TV serisinden farklı bir şekilde [ヱヴァンゲリヲン] olarak kullanılırken, son filmde TV serisindeki eski katakana haline dönülerek [エヴァンゲリオン] resmi yazılış olarak tercih edilmiş durumda.

Ayrıca gene ilk 3 filmin resmi başlığına “Shin (シン)” eklenmezken, son filmin başına katakana olarak eklenmiş ancak muğlak bir anlamda bırakılmış. Kanji olarak kullanılmadığı için Shin’in “Yeni” anlamında mı yoksa “Gerçek” anlamında mı kullanıldığı belli değil.

Filmlerin uluslararası kullanılan İngilizce başlıkları da gene stüdyo tarafından belirleniyor.

Filmlerin isimlerinde yapılan bu ilginç oyunlardan bir anlam çıkartıp çıkartılmadığını tabii ki son filmden sonra görebileceğiz.

PAYLAŞ
Önceki makaleLive-Action Fullmetal Alchemist Filminin 2. Tanıtım Filmi Yayınlandı
Sonraki makaleRIN-NE 3 Fragmanı Yeni Karakterleri Tanıtıyor
Grafik ve web tasarımcısı. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarımı’ndan mezun. Bilge Adam’da grafik ve web tasarımı, Anima Okul’da Dijital İllüstrasyon ve Konsept Tasarımı eğitimlerini tamamladı. Araya birkaç dönem Japonca sıkıştırdı. Geçtiğimiz yıllar içinde online ve basılı çeşitli yayınlarda anime ve manga üzerine yazıları ve röportajları yayınlandı; bunlardan en uzunu Oyungezer’de 6 yıl süren anime köşesi oldu. Anime film gösterimleri ve etkinlikler düzenledi. İçerik editörlüğü yaptı. Şu anda Manganimetr’de yazıyor. Yandan yandan figür koleksiyonu yapar, dizilere sarar, Doctor Who’yu ayrı bir sever, koşturur. Ortaya bir çıkıp bir kaybolabilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK