SabitFikir Dergisi’nde: Japon Edebiyatında “Korkutma” Sanatı

SabitFikir Dergisi’nde: Japon Edebiyatında “Korkutma” Sanatı

0
PAYLAŞ
SabitFikir Dergisinde: Japon Edebiyatında

SabitFikir dergisinin Ağustos sayısında, Japon sanatının insanları nasıl korkutmayı başaradığı ile ilgili güzel bir makale bulunuyor.

SabitFikir Ağustos ayı sayısı tanıtımından alıntı:

Halka filminden görüntüler, eminimiz ki bugün bile izleyenlerin hafızasındaki tazeliğini koruyordur. O günlerde, bir süre daha benzeri filmler izledik; Koci Suzuki’nin Halka serisinin dayandığı romanlarının Türkçe çevirisini okuma imkanı bulduk… Ancak bir süre sonra Uzakdoğu’dan “rahatsız edici” hikayelere olan yoğun ilgi neredeyse bıçak gibi kesildi. Bir modaydı geçti, diyebiliriz belki ama Esra Gökçe Şahin’in SabitFikir’in Temmuz 2016 tarihli 66. sayısı için hazırladığı dosya konusunda da bahsettiği gibi, Japon kültüründe “korkutma” meselesi aslında bir geleneği ifade ediyor:

“Korku unsurları içeren sanat, tiyatro ve edebiyat, yılın en sıcak günlerinde Tokyo metrosunda ve şehir trenlerindeki posterlerde iştah açıcı formlarda tasvir edilirler; özenle soyulup tabaklara dizilmiş salatalık ve buz kabuklarıyla bezeli karpuz dilimleri gibi yaz aylarıyla özdeşleşmiş tadımlık ferahlıklar vaat ederler.”

SabitFikir Dergisinde: Japon Edebiyatında "Korkutma" Sanatı

SabitFikir’i tüm D&R’lardan satın alabilirsiniz. SabitFikir’in içeriğini ve daha fazlasını www.sabitfikir.com adresinde bulmak mümkün.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK