İlginç Bir Japon Robot Korosu

0
PAYLAŞ

Bu videoda Japon kökenli Aldebaran firmasının Pepper tipi robotlarından 15 tanesinin bir araya gelip, Beethoven’in 9. Senfonisi’nin söylemelerini görüyoruz. Bir Pepper robot da, bu ilginç koroyu yönetiyor gibi gözüküyor.

Gerçi ilginç olmasına ilginç ama, robot ve insanların gelecekteki yaşantılarına dair güzel de bir örnek. Acaba gelecekte robotlar sanatçıların işlerini de ellerinden alabilecek mi dersiniz? Bu konuya çok güzel bir örnek, Eve no Jikan anime filminde vardı. Filmin karakterlerinden biri, piyano çalan bir robotla karşılaşınca kendine güveni kayboluyor ve kendisi piyano çalmayı bırakıyordu.

eve-no-jikan-piyano

Robotlar evlerimize girip, bizimle arkadaş olmaya başladıklarında; bizim için resimler yapıp şarkılar söylediklerinde, bizimle sohbet ettiklerinde, onlara sadece makine muamelesi yapabilecek miyiz? Yoksa arkadaşımız mı olacaklar, ne dersiniz? Bu konudaki en ilginç örnekleri “Eve no Jikan Sevenlere 10 Öneri” isimli yazımızda, en iyi android temalı animeleri listeleyerek ele almaya çalıştık.

Kaynak: Culture Lab

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK