Taiga (Uygulama Tanıtım)

Taiga (Uygulama Tanıtım)

1
PAYLAŞ
Taiga

“Taiga, anime meraklıları için hayatı kolaylaştırır” İşte bu cümle, tanıtacağımız Taiga isimli uygulamanın özeti.

MyAnimeList.com (MAL) sitesini aktif olarak kullanan animeseverler bir ihtimal Taiga’yı biliyordur. Bilmeyenler ise bu tanıtım sayesinde inanıyorum ki hemen kullanmaya başlayacaklar. MAL’ı aktif olarak kullanmayanlar ise… Neden kullanmıyorsunuz ki? O_o

Uygulamayı bilgisayarınıza (şimdilik sadece Windows için) aşağıdaki siteden indirip kuruyor ve yapımcısı Eren Okka’ya bolca teşekkür etmekle işe başlıyoruz. Taiga’yı kurunca ilk yapacağınız şey MAL hesabınızı (ve eğer kullanıyorsanız Hummingbird hesabınızı) ayarlar bölümünden girmek. Uygulama MAL hesabınızdaki tüm bilgileri senkronluyor ve tüm anime tarihçeniz ellerinizin altında. Hangi serileri, OVA’ları, filmleri izlediniz, hepsinin bilgileri, kaç puan verdiniz, drop’ladığınız veya ara verdiğiniz animeler, gelecekte izlemeyi planladığınız animeler gibi MAL üzerindeki tüm listeler artık burada görülebilir. Yaptığınız tüm güncellemeler sık aralıklarla MAL sitesindeki hesabınıza aktarılıyor.

Taiga’nın yetenekleri bu kadar değil. Tüm yayın sezonlarındaki animeleri görmek, Torrent ve dizi takibi, izleme istatistikleri gibi tonla işlevi var. Eğer şimdiye kadar yazdıklarım çekici geldiyse, Taiga’yı hemen resmi siteden indirebilirsiniz: http://taiga.erengy.com/… Uygulamanın yapabildiklerini madde madde ve screenshot’lar ile aşağıda bulabilirsiniz.

Taiga - Anime ListAnime List
Taiga’nın en önemli özelliğini yukarıda belirttim gerçi: MAL’daki tüm bilgilerinizi bir yerde göstermek ve güncellemek. Bu sayfadaki tab’larda şu anda aktif olarak takip ettiğiniz animeler, tamamlananlar (film, dizi ve OVA’lar), ara verdikleriniz, izlemeyi bıraktıklarınız (drop’lananlar) ve gelecekte izlemek istedikleriniz olarak tüm listeler bulunuyor. Siz bilgisayarınızdaki video oynatıcınızda anime izledikçe, Taiga arka planda bunu takip ediyor ve listeyi güncelliyor.

Taiga - Now PlayingNow Playing
Taiga her türlü video oynatıcı programı tanıyor ve açık olduğu sürece ne izlediğinizi takip ediyor. Her bir bölüm izlediğinizde onunla ilgili genel bilgileri anlık olarak bu sayfada veriyor. Ayrıca anime list sayfasında da otomatik olarak izlediğinizi listeye ekliyor ve o bölüm bitince eğer tanımladığınız klasörlerde yeni bölüm varsa, sonraki bölümü size linkliyor. Tek tıkla izlemeye başlıyorsunuz.

Taiga - EditEdit
Anime ile ilgili izleme ve puan gibi bilgileri, Now Playing’in diğer tab’ı olan bu sayfadan düzenleyebilir ve MAL ile kolayca senkronlayabilirsiniz. Burada düzenleme yapabileceğiniz seçenekler:
– Kaç bölüm izlediniz?
– Tekrar mı izliyorsunuz?
– İzleme Durumu
– Verdiğiniz Puan
– Tag’ler
– İzlemeye Başlama ve Bitiş Tarihi
– Alternatif İsim
– Dosyaları Barındırdığınız Klasör Belirleme

Taiga - SeasonsSeasons
Bu sayfada 2011’den bu yana tüm anime yayın dönemlerindeki film ve dizileri görebilir, bunlardan izlemek için seçim yapabilir ve güncellendikçe anlık olarak yeni dönemi takip edebilirsiniz. Belli bir sezonu seçtikten sonra, sezondaki tüm animelerin toplam listesini isterseniz tipine göre, yayın durumuna göre gruplayabilir; isme, popüleriteye veya puana göre dizebilir; kapak veya detay görme biçimlerinden birini seçebilirsiniz.

Taiga - TorrentsTorrents
Uygulama içinden izleme listelerinizdeki tüm animelerin torrent dosyalarını da takip edebiliyorsunuz. İstemediklerinizi listeden çıkartabilir, bir animeye belli bir fansub grubunu atayabilir, belli çözünürlükteki torrent dosyalarını öncelikli olarak önermesini sağlayabilirsiniz. Güçlü bir filtre sistemi sayesinde her türlü düzenleme ve sıralama mümkün. Güncel torrent listeleri TokyoToshokan’dan, bitmiş ve arşivlenmiş animelerin torrentleri ise Nyaa’dan çekiliyor. Çektiği torrent dosyalarını, bilgisayarınızdaki torrent uygulaması otomatik olarak indirmeye başlayabilir.

PAYLAŞ
Önceki makaleChihayafuru (Anime Tanıtım)
Sonraki makaleBleach: Brave Souls Oyunu Tüm Dünyaya Açık
Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır. En sevdiği kadın karakter Alita/Gally, en sevdiği erkek karakter Isamu Alva Dyson'dır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK